Биография
На 17.8.1933г в семейството на Стефан и Грозда Харалампиеви се ражда третото им дете Харалампи Харалампиев (или както всички го наричат Хари). Живеят в китното с. Макоцево, сгушено между Стара Планина и Средна гора. Началното си образование получава в родното си място. Иска да продължи да учи но родителите му нямат средствата. Упоритият младеж не се отказва. Приситига в София и се записва в 24 училище. Там завършва средното си образование. Учителката по музика забелязва таланта му и изпраща на прослушване при Тодор Хадижев. Маестрото е изумен от гласовите му възможности и решава да му помогне. Започва да му дава безплатни уроци, води го на чествания и го кара да пее, за да свикне със сцената и публиката.
В периода 1954 -1955г. Хари отбива военната си служба в Ансамбъл на строителни войски на Киркор Киркоров като солист с Илинка Григорова. С ансанбъла участва в 5-тия световен младежки фестивал във Вършава.
След уволенението си от казармата 1955г. постъпва в „Пътуващ театър“. Пътува из цяла България и е момче за всичко – касиер, реклама и т.н. Там са Белка Белева, Петър Петков и др. Там получава и първата си заплата – 4000 лв. Занася я веднага на баща си, а той уплашен попитал „От къде имаш толкова пари?!?“.
На 10.10.1958 с конкурс е приет във „Военен Ансамбъл“ с ръководител полковник Петър Николов. Там работят певци на световно ниво като Маргарита Лилова и Маргред Николова. Пътуват из зялята страна и в чужбина – Германия, Австрия, Гърция, Чехия и др.
При всяка възможност се връща в с.Макоцево. Там едно красиво момиче всяко лято е при баба си, а Хари е влюбен. С китара в ръка и прави серенади. Изчаква я да завърши училище и я открадва и така на 19 Февруари 1956г. 19 годишната Теменужка става госпожа Харалампиева, с която живее 58 години до края на живота си.
Хари мечтае за оперната сцена и упорито подготвя материал, но една случайна среща с тенорът от операта Никола Николов променя нещата – „Веднага се яви на конкурса в Държавния Музикален Театър „Стефан Македонски“, нямат глас като твоя!“. Хари се вслушва в съвета, явява се и е приет в Музикания театър през 1967г.
Кариерата на Хари в ‚Д.М.Т. Стефан Македонски“ е това, с което най-вече остава в сърцата на българската публика. От 1967г до 5.05.1995 изиграва над 40 централни роли. Първата му роля е на Адам в „Птицепродавецът“. Изиграва незабравимите персонажи на:
- Юсупов в „Бяла нощ“
- Младен в „Бунтовна песен“
- Алфред в „Прилепът“
- Едвин в „Царицата на чардаша“
- Граф Тасило в „Графиня Марица“
- Граф Зедлао във „Виенска Кръв“
- Барон Бришанто във „Великата неизвестна“
- Андрейка в „Сватба в Малиновка“
- Владиков в „Хъшове“
- Раджами в „Баядерка“
- Су-Чонк в „Сртаната на усмивките“
- Арман във „Фраскита“
Работи със звезди като Минко Босев, Видин Даскалов, В. Дамянов, Лили Кисьова, Лиляна Кошлукова, Лиляна Чешмеджиева, Т. Георгиева, Мариана Коцева – златното поколение на Софийската оперета. Когато е свободен пътува по турнета и гостува на театрите в Лом, Пазарджик, Стара Загора и Търново. През годините изнася много спектакли на сцените на Московската оперета, играе в Гърция, Румъния, Словакия, Чехия, Мексико, Алжир, Малта, Ню Йорк,
Прави турнета с „Донски Казаци“ на Петя Кудяков, последното от които е от 25.11.1992 до 31.1.1993. Обикаля Германия, Австрия и Швейцария. Има предложения за работа в чужбина – Германия, Руската федерация, но избира да остане в България, верен на своята публика.
По свое желание и поради здравословни проблеми напуска оперетата през 1993 година, но изиграва още 3 спектакъла като гост. Завесата на сцената на Музикания театър се спуска за последен път за Хари на 5 Май 1995г., когато той се сбогува със своята публика като граф Тасило в Графиня Марица след 25 години на сцената.
Хари Харалампиев почива в дома си на 6.04.2014г. на 81 години.